niedziela, 27 listopada 2011

Spawanie łukowe

Gdy ciepło jest wytworzone w łuku elektrycznym, który powstaje między elektrodą a łączonymi kawałkami, to wówczas mówimy o spawaniu łukowym. Łuk to wyładowanie elektrycznym w gazie którego energia, wyzwalająca się w tym procesie, powoduje jego rozrzedzenie. Wskutek tego gaz przemieszcza się w górę, co z kolei powoduje wyginanie obszaru w którym następuje wyładowanie także ku górze. Wyginanie to obserwujemy w postaci łuku, i od tego też powstała nazwa tego zjawiska. W spawaniu łukowym aby doszło do wytworzenia łuku elektrycznego konieczne są dwa bieguny - jeden dodatni, drugi ujemny. Spawane metale stanowią w tym wypadku anodą i są połączone z dodatnim biegunem. Katoda to źródło elektronów i stanowi ona elektrodę spawarki. Elektroda ta połączona jest podczas spawania z ujemnym biegunem, czyli z agregatem spawalniczym, Energia łuku powstaje w wyniku przepływu między katodą i anodą strumienia ładunków (są nimi elektrony) o bardzo dużej gęstości. Wówczas gaz w łuku nagrzewa się do ogromnej temperatury sięgającej nawet 20000 stopni Celsjusza - zazwyczaj jednak temperatura nie przekracza 6000 stopni Celsjusza.

Do zasilania używa się zarówno prądu stałego jak i zmiennego. Typowa elektroda zbudowana jest z rdzenia składającego się z kolei z drutu spawalniczego, który pokryty jest warstwą topnika. Długość tego drutu wynosi od 35 do 45 cm. Spawanie łukowe odbywa się następująco: włączając agregat spawalniczy musimy następnie podłączyć elektrodę oraz spawany element do źródła napięcia - wówczas w obwodzie będzie płynął prąd elektryczny o wysokim natężeniu. W kolejnym etapie należy możliwie delikatnie rozdzielić elektrody (czyli anodę i katodę), wskutek czego pojawi się między nimi łuk elektryczny. Ogromna temperatura tego łuku roztopi łączone kawałki metalu oraz końcówki obu elektrod. Z kolei topnik oraz spoiwo metalowe osiądą na spawanych ze sobą elementach.

Sprzęt potrzebny w spawaniu łukowym - w odróżnieniu od tego stosowanego w spawaniu gazowym - możemy łatwo przenosić i jego kolejną zaletą jest fakt, że jest on stosunkowo niedrogi. Musimy się jednak liczyć z tym, że elektrody potrafią się niekiedy szybko zużywać, co powoduje konieczność ich częstej wymiany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz