niedziela, 27 listopada 2011

Zgrzewanie

Terminem zgrzewanie określamy technikę łączenia materiałów przy wykorzystaniu działania takich czynników jak temperatura i ciśnienie. Jednym z rodzajów z jest zgrzewanie cierne - pociera się zgrzewane elementy o siebie, w wyniku czego elementy nagrzewają się i w ten sposób trwale łączą ze sobą. Tą metodę zgrzewania wykorzystuje się przy łączeniu rur i wałków. Inną, podobną techniką jest zgrzewanie wybuchowe. Tu również wytwarza się wysoką temperaturę poprzez zamianę energii mechanicznej w energię cieplną - przykładem może być uderzenie ciężkim młotem o łączone elementy. Technikę tą nie należy jednak mylić z tradycyjnym kuciem metali - w tej tradycyjnej technice używanej przez kowali uderza się młotem w już uprzednio nagrzany kawałek metalu.
Zgrzewanie często stosuje się w łączeniu różnych tworzyw sztucznych. W tym przypadku do rozgrzania łączonych elementów stosuje się czasem ultradźwięki. Najważniejszą i najczęściej stosowaną techniką zgrzewania jest jednak zgrzewanie oporowe.
Zgrzewanie oporowe
W zgrzewaniu oporowym ciepło konieczne do rozgrzania łączonych elementów jest wytwarzane wskutek przepływu prądu elektrycznego o wysokim natężeniu. Podczas przepływu prądu opór materiału powoduje jego nagrzanie do określonych temperatur. Pręty które używa się elektrody i przez które następuje przepływ prądu nagrzewa się tylko w obszarze gdzie stykają się ze łączonymi elementami.
W zgrzewaniu nie stosuje się ani dodatkowego spoiwa, ani żadnego topika, czy też gazu ochronnego. Jest to duża zaleta tej metody. Jednak w zgrzewaniu konieczne jest zapewnienie odpowiednich zasilaczy, które muszą generować prąd o olbrzymim natężeniu sięgającym do 50 tysięcy amperów - są to gigantyczne wielkości. Rzecz jasna nie zawsze musimy wytwarzać takie prądy.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne rady, nie tylko odnośnie metalurgii. Podoba mi się ten blog.

    http://www.strongmagnetsdiscount.co.uk/

    OdpowiedzUsuń